Gila County Election Results

Advertisement

Gila County results are unofficial pending the counting of absentee ballots and a small number of early voter ballots. Those votes could change the results in some of the country's closer school, fire and water board elections.
COUNTY ATTORNEY

Jim Hazel - Elected, 10,162

Jerry DeRose - Defeated, 8,512

SHERIFF

John Armer - Elected, 10,517

Art Stone - Defeated, 8,265

UNOPPOSED CANDIDATES

Gila County District 1 Supervisor

Ron Christensen - Elected, 6,944

Gila County Superior Court Judge, Div. 1

Edward I. Dawson - Elected, 11,900

County Treasurer

Priscilla M.L. Knuckey-Ralls - Elected, 13, 818

County School Superintendent

Armida G. Bittner - Elected, 13,365

County Recorder

Linda Haught Ortega - Elected, 13, 833

County Assessor

Dale Hom - Elected, 13,059

GENERAL ELECTION RESULTS

SCHOOL BOARDS

PAYSON - DIST. 10

Unopposed

Eileen Daniels

Kristi Ford

Caron Gaskill

YOUNG - DIST. 5

Unopposed

Mike McKinney

Thomas Rye

Lou Anna Selby

Dorothy J. Yancy

TONTO BASIN - DIST. 33

Linda Gayle Cheney - Elected

Janeice D. Rodman - Elected

Mary Wilson - Defeated

Karon L. Byers - Defeated

PINE/STRAWBERRY - DIST 12

Barbara Hazel - Elected

Karen Lila Randall - Elected

Lynnette Sommers - Elected

Michael J. Roggenstein - Defeated

FIRE DISTRICT BOARDS

Beaver Valley

Unopposed

Jack A. Gardner

Gerald L. Metz

EAST VERDE PARK

Unopposed

James S. Cambier

Mary L. Cambier

Claire L. Wall

GISELA VALLEY

Unopposed

Tallulah M. Sherer

PINE/STRAWBERRY

James H. Swinghammer - Elected

Ross W. Gooder - Elected

Donald L. Smith - Elected

Gerald "Jerry" Eisele - Defeated

PLEASANT VALLEY

Unopposed

Richard L. Hazelwood

Valerie L. Sullivan

ROUND VALLEY-OXBOW ESTATES

Unopposed

Fred T. Hendrix

FIRE DISTRICT BOARDS

TONTO BASIN

Unopposed

Sharon L. Colyott

Debra Kay Morris

TONTO VILLAGE

Royce L. O'Donnell - Elected

Erich W. Krichhoefer - Elected

Daryl M. Kilbourne - Defeated

MESA DEL CABALLO

Unopposed

Judith D. "Judy" Thorman

MESA DEL CABALLO

Change the Mesa del Caballo Fire District Board from a three-member to a five-member board

PASSED

Sheelah J. Golliglee - Elected

William M. Bergeron - Elected

Darrell Axwaorthy - Defeated

Dale Gonzalez - Defeated

William D. Steffey - Defeated

CHRISTOPHER/KOHL'S

Unopposed

Robert L. Anglin

DIAMOND STAR

Unopposed

Chris M. Benjamin

WHISPERING PINES

Rex Donley - Elected

A.G. "Jerry" Mabry - Elected

Joe Soldevere - Defeated

WHISPERING PINES

Harold Coleman - Elected

James R. Karch - Defeated

WATER DISTRICT BOARDS

Rim Trail

Steven Lee Emerson - Elected

Lionel "Marty" Martinez - Defeated

STATE ELECTION RESULTS

REPRESENTATIVE, DISTRICT 4

Jake Flake - Elected, 8,414

Debra Brimhall - Elected, 7,514

Claudia Maestas - Defeated, 6,621

Phil Martin - Defeated, 6,149

CORPORATION COMMISSON

Corporation slot that expires 2007

Marc Spitzer - Elected, 51%

Sandra Kennedy - Defeated, 45%

Edward Zajac - Defeated, 4%

CORPORATION COMMISION

Corporation slot that expires 2005

Bill Mundell - Elected, 51%

Barbara Lubin - Defeated, 44%

Ray Price - Defeated, 5%

SENATOR

Unopposed

Jack A. Brown - Elected, 100%

NATIONAL ELECTION RESULTS

US SENATE

John Kyl - Elected, 79%

Vance Hansen - Defeated, 8%

William Toel - Defeated, 8%

Barry J. Hess - Defeated, 5%

US REPRESENTATIVE IN CONGRESS

J.D. Hayworth - Elected, 62%

Larry Nelson - Defeated, 35%

Richard Duncan - Defeatedm 3%

Commenting has been disabled for this item.