White Mountain Gold Eludes Maverick Track Team

Advertisement

Rim Country Middle School track and field athletes were shut-out in their bids to earn White Mountain League gold medals.

The best efforts turned in by any of RCMS's championship qualifiers at the finals May 6 at Payson High School were second-place finishes by Janet Echols (B girls, 200 meters), Christina Deaton (A girls, shot put), Donovan Swanson (C boys, high jump) and the A girls 4x100 relay.

photo

The Lady Maverick 4x100 relay team finished second at the White Mountain League championships held May 6 at Payson High School. On the team were Jessica Slapnicka, Kayla O'Donnell, Karina Haught and Brittany Normand.

The relay foursome entered the championships as a No. 1 seed from the April 29 Winslow qualifying meet.

Blue Ridge earned a No. 1 seed at the Round Valley qualifier with a time about .2 of a second faster than the Maverick's 59.11. Although the Mav relay squad lowered its time to 57.57, it wasn't fast enough to outrun the speedy Blue Ridge crew.

The Maverick boys, who had only a handful of qualifiers eligible to participate in the finals, finished a disappointing ninth place among the 11 WML league teams.

The Mavs earned 24 points. League champion Blue Ridge, coached by Bob Farrar, posted 208.6 points.

Among the girls teams, the Mavericks fared only slightly better, limping to a sixth-place showing with 75.5 points. Blue Ridge (207.5) also captured the girls league championship.

The track and field championships marked the culmination of the 2003-04 WML sports season.

More results

Girls 100-Meter Dash, Class A

3 Normand, Brittney 14.28

Girls 200-Meter Dash, Class B

2 Echols, Janet 29.52

Girls 200-Meter Dash, Class A

3 Normand, Brittney 29.67

Girls 400-Meter Dash, Class A

5 Haught, Karina 73.09

Girls 800-Meter Run, Class B

3 Cluff, Lana 2:47.18

Girls 1600-Meter Run, Class B

4 Cluff, Lana 6:35.68

Girls 4x100 Relay, Class B

8 Rim Country Middle School 60.57

Girls 4x100 Relay, Class C

2 RCMS ‘A' 60.90

Girls 4x100 Relay, Class A

2 RCMS ‘A' 57.57

Girls High Jump, Class A

7 Normand, Brittney 4-00.00

Girls Long Jump, Class B

6 Robertson, Jenna 12-10.75

Girls Long Jump, Class C

4 Nosseck, Maddie 12-04.25

Girls Shot Put, Class B

5 Leas, Linnea 26-08.50

Girls Shot Put, Class C

1 Remonda, Kristin 23-11.00

Girls Shot Put, Class A

2 Deaton, Christina 35-09.50

3 O'Donnell, Kayla 31-10.50

Boys 200-Meter Dash, Class C

2 Mack, Michael 29.81

Boys 1600-Meter Run, Class C

6 Sokol, Jeff 6:06-03

Boys 4x100 Relay, Class C

6 RCMS ‘A' 59.89

Boys High Jump, Class C

2 Swanson, Donovan 4-08:00

Boys Long Jump, Class A

6 Brown, Troy 15.08.50

Boys Shot Put, Class B

7 Eager, Chris 27-09.00

8 Mollahan, Travis 25-10.00

Boys Shot Put, Class C

3 Lantz, Timothy 27-03:50

5 Howard, Jeff 26-05.00

Boys Shot Put, Class A

8 Walton, Jerrod 35-08.00

Girls Team Rankings

27 events scored

1) Blue Ridge 207.50

2) Snowflake 138

3) Winslow 96

4) Show Low 92.50

5) Saint Johns 88

6) RCMS 75.50

7) Canyon Day 52

8) Mogollon 41.50

9) Round Valley 25

10) Holbrook 7

11) Joseph City 6

Boys Team Rankings

27 events scored

1) Blue Ridge 208.60

2) Snowflake 138.10

3) Show Low 113

4) Winslow 95.60

5) Mogollon 74.60

6) Canyon Day 71.60

7) Saint Johns 35

8) Round Valley 34.50

9) RCMS 24

10) Holbrook 18

11) Joseph City 16

Commenting has been disabled for this item.