Pitchers Receive Highest Region Honor

Advertisement

East softball coaches have honored the Lady Longhorn one-two pitching punch of Tiffany Klemstine and Candice Johnson as all-region first team members.

Also for Payson, Sara Cadd and Hannah Armenta were chosen second team and Hannah Palandri and Tamara Crabdree reaped honorable mention accolades.

photo

Lady Longhorn Candice Johnson heads for third base after ripping a base hit in a regular season game. Johnson was recently named to the All-East first team.

Klemstine and Johnson were among 12 players chosen to the first team -- the highest region honor that can be bestowed on a prep player.

Klemstine, a hard-throwing senior, hurled the Lady Horns into the Sweet 16 round of the state tournament by beating Tuba City but losing a 5-1 heartbreaker to Wickenburg.

Johnson was also a capable front-line pitcher who saw extensive duty at second base.

Coach Will Dunman lauded the two as the nucleus of the team.

Cadd starred as the Lady Longhorns catcher, where she became one of the region's defensive best.

Hannah Armenta, a potent hitter, held down the starting shortstop position all year long.

Crabdree, who has received a scholarship to Georgetown College in Kentucky, was the team's stellar first baseman and Palandri was a do-everything athlete, who could play both the infield and outfield.

The Lady Horns wrapped up the regular season in a tie with Snowflake for East region runner-up honors.

In a coin flip for state tournament seeding purposes, PHS lost and advanced to the postseason as the East's No. 3 team.

3A East Region honorees

Player of the Year: Kelsey Garvin (Show Low)

Coach of the Year: Carl Nix (Show Low)

First Team

Chelsea Nix (Show Low), Whitney Wiltbank (Show Low), Madison Allen (Show Low), Shaylee Yellowhair (Snowflake), Aleesa Hunt (Snowflake), Tiffany Klemstine (Payson), Candice Johnson (Payson), Nevada Wagoner (Holbrook), Kelli Baloo (Holbrook), RaeLynn Johnson (Blue Ridge), Nicole Parrack (Blue Ridge), Ashley Slade (Round Valley)

Second Team

Leslie Neilsen (Show Low), Natalie Perkins (Show Low), Karina Haught (Snowflake), Kaylinn Tanner (Snowflake), Sarah Cadd (Payson), Hannah Armenta (Payson), Meagan Newton-Penders (Holbrook), Brezhell Jimenez (Holbrook), Liesl Hall (Blue Ridge), Chelsea Slade (Round Valley), Brianna Laney (Round Valley), Noel Hinton (Alchesay)

Honorable Mention

Amanda Whipple (Show Low), Sarah Nicks (Show Low), Mindy Smith (Snowflake), Morgan Mills (Snowflake), Hannah Palandri (Payson), Tamara Crabdree (Payson), Kim Barger (Holbrook), Vanessa Castillo (Holbrook), Anna Martin (Blue Ridge), Jessica Shuey (Blue Ridge), Nikki Buck (Round Valley), Tiffany Pena (Round Valley), Taeyana Altaha (Alchesay), Eunie Walker (Alchesay), Kayla De Clay (Alchesay)

Commenting has been disabled for this item.